Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube

titulní obrázek webu, zimní období

Cesta: Titulní stránka

 

Stolní kalendář pro rok 2023

grafická ikona, kalendář
Již desátý stolní kalendář vydalo Město Kostelec nad Orlicí. V prodeji v Regionálním turistickém a informačním centru v Kostelci nad Orlicí a potraviny U GINA.
 

 
 

Přesto, že osady – kostelce byly zakládány již v 11.–12. století, první zpráva o našem Kostelci, jako ohrazené kostelní osadě pochází z roku  1316. Ve středověku, kdy město náleželo k potštejnskému panství, zde kvetla řemeslná výroba, zvláště soukenictví. Doba renesance se vyznačuje pozvolným hospodářským a kulturním rozvojem, který vyvrcholil v baroku. Později, po odkoupení kosteleckého panství rodem Kinských, i v klasicismu. V těchto obdobích město zkrášlila řada pozoruhodných staveb církevních i světských.

Město v podhůří Orlických hor, vystavěné nad údolní nivou řeky Divoké Orlice v letošním roce oslaví krásných 707 let. Město leží v nadmořské výšce kolem 280 m nad mořem.

Tímto kalendářem chceme přispět  k lepšímu poznání našeho města. Všichni víme, jak se jmenuje naše ulice či místní lokalita, ve které žijeme, ale vysvětlení, proč právě nese tento název, už mnohokrát nevíme. Místní, pomístné názvy a názvy ulic vznikaly v průběhu staletí s rozvojem města a v některých případech se užívají dodnes. Procházíme každodenně naším městem a  míjíme sloupy, sousoší a sakrální stavby, které nebyli a nejsou postaveny samoúčelně. Nejsilnějším motivem vedoucím ke vzniku jednotlivých staveb byla a je pochopitelně zbožnost lidí. Sakrální stavby nás pobízejí k zastavením a modlitbě. Lidé je budovali i jako prosbu o ochranu proti nemocem a pohromám, za vyslyšení v tísni, či za odvrácení neštěstí. Důležitým motivem byla i prosba za ochranu lidských obydlí.

Pojďme se tedy společně projít našim městem a uvidíme, co objevíme.


  • Stolní kalendář pro rok 2023  • Stolní kalendář pro rok 2023  • Stolní kalendář pro rok 2023  • Stolní kalendář pro rok 2023


 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 29.12.2022 / 29.12.2022 | Zveřejnit do: 29.1.2023
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Aktuality
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém