Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Sochu T.G.Masaryka budou odlévat v Horní Kalné

informace
Rádi bychom Vám představili uměleckou slévárnu H V H z Horní Kalné na Vrchlabsku, která nyní pro naše město odlévá sochu prezidenta T. G. Masaryka od akademického sochaře Karla Bartáčka.
 

 
 

Hornokalenská dílna má sedmadvacetiletou tradici a je to mimochodem stejná slévárna, která odlévala nejznámější sochu T. G. Masaryka od Otakara Španiela, umístěnou na Hradčanech. Odlila ji v roce 2000 a byla to vůbec první socha prvního československého prezidenta v Praze pod širým nebem. Od té doby se tak bronzový Masaryk dívá se svým pomyslným pozvednutým prstem nejen do podhradí, ale i na své následovníky tam nahoře.

Bronzová díla vyrobená v hornokalenské slévárně HVH lze spatřit po celém světě. Z rozměrově velkých zakázek jmenujme například legionářské sousoší Josefa Mařatky v pražských Emauzích, odhalené k osmdesátiletému výročí vzniku naší republiky, nebo sedmimetrový památník druhému odboji na pražském Klárově, který vytvořil sochař Vladimír Preclík. Jak o hornokalenských slévačích tehdy napsal: Slévárny se stavěly většinou poblíž velkých měst, kde byla větší poptávka od více sochařů. Výjimka však potvrzuje pravidlo! Poznal jsem jednu z nich, která měla odvahu dát městům vale a vyškrábat se do krkonošských kopců, kde by ji nikdo nehledal. Začali od píky, zpřístupnili ceny a získali sympatie mnoha sochařů, kterým není zatěžko vydat se za nimi tak daleko od kulturních center.

Sochy vyrobené krkonošskou slévárnou jsou propojené s mnoha významnými osobnostmi. Bronzový reliéf, na milimetr zasazený do dvou kamenných bloků, nedávno v Londýně odhalila britská královna. Rozměrově větším projektem pak byla třeba zakázka obřího bronzového draka, jehož výrobu zadal princ Robert Lucemburský, člen vládnoucí lucemburské dynastie. Drak, který hlídá princovy vinice nedaleko Bordeaux, váží dvě tuny a rozpětí jeho křídel přesahuje šest metrů. Angličan Mark Coreth, autor sochy, ovšem tvrdí, že socha není v životní velikosti. Je to prý zmenšenina, neboť draci obvykle bývají daleko větší. Kvůli transportu slévači udělali křídla vyjímatelná a do Bordeaux jeli dvěma auty, jeden vlek vezl křídla, druhý draka.

Velikostí menší, ale významem prestižní zakázkou pak byla například busta Václava Havla odhalená v budově amerického Kongresu. Plastiku Havlovy hlavy v nadživotní velikosti vymodeloval čechoamerický sochař Lubomír Janečka. Někteří výtvarníci nechávají cizelování a patinování přímo řemeslníkům ve slévárně, jiní, jako právě Janečka, chtějí mít nad finální úpravou kontrolu a na tomto procesu se ve slévárně přímo podílejí. Bustu nechal sochař pozlatit a následně ji polil blátem a znovu vyleštil, aby znázornil marast, jemuž Havel musel čelit.

A jaký je vlastně postup při výrobě? Podstata je stejná už od starověku, mění se pouze materiály a technologie. Sochař nejprve zhotoví model sochy. Ten může být z čehokoli: z hlíny, sádry nebo ze dřeva, slévárna už odlévala třeba i vycpaná zvířata. Nejprve slévači potřou povrch silikonem. Po jeho zaschnutí vznikne takzvaný negativ. Do negativu se vylije vosk, čímž vznikne vosková kopie původního modelu. Voskový odlitek pak řemeslníci ponoří do jakéhosi sarkofágu z kaše sádry a antuky. Sarkofág vloží do pece a nahřejí na vysokou teplotu (700 °C), při které vyteče vosk a zůstane v něm prostor ve tvaru sochy. Do uvolněného prostoru se nalije rozžhavený bronz. Po vychladnutí sarkofágu se z něj vybouchá bronzová část, jejíž povrch je v poslední fázi výroby možné upravit cizelováním, případně patinováním.

Pavel Horák ml.

 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 5.2.2018 / 5.2.2018
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Aktuality
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém