Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice

 

 
 

Trojiční pilíř se nachází severozápadně od středu Palackého náměstí na poz. p. č. 17 kat. území Kostelec nad Orlicí. Vlastníkem statue je Město Kostelec nad Orlicí. Tuto pseudogotickou architekturu,  740 cm vysokou datujeme k roku 1874. Na třístupňovém schodišti v půdorysu asi 4 x 4 m je čtyřboký sloup. Na dvojité odstupňované podnoži je sokl, na něm čtyřboký hlavní masiv se  sochami světců v nikách zhotovenými z jemnozrnného světle okrového pískovce. Jeho čtyři předsunutá nároží jsou tvořena nárožními válcovými příporami na odstupňovaných soklících s pultovou stříškou. V jejich vrcholu nad hlavicemi baldachýny, v nárožích fiály s kytkami. Nad lomenou archivoltou záklenku nik se sochami, zdobenou trojlaločnými listy, významné vimperky, reliéfně zdobené symboly kříže v bohatých rozvilinách.  Vrchol  statue je tvořen mohutnou nakoso osazenou čtyřbokou fiálou s drobnými vimperky a malými fiálami v nárožích.  Na severovýchodní straně je  v nice sv. Václav, na severozápadní sv. Vojtěch, na jihovýchodní sv. František z Assisi a na jihozápadě socha Panny Marie.

Sousoší Nejsvětější Trojice (konkrétně Bůh Otec a Syn na mracích velikosti asi 80 x 75 x 45 cm) bylo komplexně restaurováno v letech  2005 a 2006.  Poškozenou pískovcovou figuru  Panny Marie   ve stavu rozsáhlé destrukce a to zejména v horní polovině těla a hlavy se podařilo zachránit.

Restaurovaná kulturní památka se stala terčem vandalského poničení několik let poté co byla obnovena a to v dubnu roku 2010. V nočních hodinách došlo ke stržení sousoší, oddělení hlav Boha Otce a Ježíše Krista, odlomení rukou a prstů, otlučení hran a profilace. Viditelné poškození mechanické destrukce narušilo nejen povrchy, strukturu, ale i konzervaci. Došlo ke znehodnocení historicky cenného celku kulturní památky.  Odborným restaurátorským zásahem byl sloup  obnoven. Restaurátor vlastníkovi v závěrečné zprávě doporučil pro zajištění ochrany provést úpravu asfaltové plochy v blízkosti náhradou za dlažbu a zhotovením sloupků se řetězy  tak  částečně vytvořit  zábranu proti  poškození  při stánkových prodejích, pouti, ale i parkujícími vozidly. K  tomuto doporučení  bylo přistoupeno zhotovením pískovcových kamenných sloupků s ochranným kovovým řetězem kolem pilíře v roce  2011 a  opatření bylo dokončeno položením pískovcových desek v roce 2012.

 
Zodpovídá: Ing. Lenka Faltysová
Vytvořeno / změněno: 19.10.2015 / 19.10.2015
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém