Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Příspěvek na bydlení

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
informace
Nezvládáte platit účty za bydlení, např. nájem, energie, vodu? Stát nabízí pomoc – příspěvek na bydlení. Pokud za bydlení dáváte měsíčně více než 30% příjmů domácnosti, může pomoci i vám.
 

 
 

Příspěvek na bydlení byl na konci loňského roku vyplacen dle dat ministerstva práce a sociálních věcí 228 tisícům lidí. „Jenomže dalších více než půl milionu domácností nárok na příspěvek má, ale z nejrůznějších důvodů ho nečerpá. Stojí za tím nevědomost nebo domněnka, že nesplňují podmínky, ale i nižší kompetence či stud. Přitom průměrná výše příspěvku se nyní pohybuje mezi čtyřmi a pěti tisíci korunami měsíčně, tedy sumou, která rozhodně stojí za řeč,“ upozorňuje vedoucí programu Dluhové poradenství Daniel Hůle.

V nouzi se obraťte na help linku 770 600 800

Naším cílem nyní je dostat informaci o příspěvku na bydlení a podpoře naší help linky především k většímu množství seniorů, které považujeme za nejzranitelnější skupinu. Z průzkumu výzkumné organizace PAQ Research vyplývá, že 38 % seniorských domácností nárok má, čerpá však jen zlomek z nich. Oslovujeme ale i samoživitele nebo nízkopříjmové rodiny. Ti všichni se mohou v nouzi obrátit na help linku 770 600 800, kde je náš tým vyslechne a poradí, jak konkrétní situaci nejlépe řešit. Na základě příjmů a výdajů spojených s bydlením poradce může spočítat, jestli má klient nárok na příspěvek, jak vysoký by mohl být a poradí, kde a jak si o něj zažádat. V komplikovanějším případě může propojit i s pracovníkem Člověka v tísni v terénu, pokud v jejich lokalitě působí.

Nemáte potíže s výdaji za bydlení, ale co vaši blízcí?

Setkáváme se ale i s případy, kdy je žadatel o příspěvek na bydlení na úřadě neprávem odmítnut. Jako pan Vladimír z Brna. „Když jsem si podával žádost na úřadu práce a zmínil jsem, že bydlím v družstevním bytě, úřednice mi řekla, že v tom případě nárok na příspěvek nemám, a rozloučila se,“ líčí. Nedalo mu to však a rozhodl si to ověřit na naší help lince. „Ujistila jsem ho, že se paní za přepážkou zmýlila. Spočítala jsem, že má nárok až na 1 200 korun měsíčně a že tedy má určitě smysl, aby zašel na úřad znovu,“ podotýká poradkyně Monika Ježíková.

Naší informační kampaní chceme oslovit také ty, kteří sami potíže s výdaji za bydlení nemají, ale mohli by je mít jejích blízcí. „Jde o střední generaci, jejichž rodiče mohou mít potíže, se kterými nechtějí být tzv. na obtíž svým dětem. Následkem může být jejich zbytečné zadlužení. Doporučujeme, zeptejte se rodičů, babičky, dědečka, v jaké jsou situaci, společně se můžete případně obrátit pro radu na naši help linku,“ upozorňuje vedoucí help linky Renata Bořkovcová.

  • Řekneme vám, jestli na příspěvek máte nárok.
  • Spočítáme, v jaké výši.
  • Poradíme, jak a kde si o něj zažádat.
  • Nemusíte vše řešit sami.

Než zavoláte, připravte si přehled všech příjmů domácnosti a nákladů za bydlení (nájem, vyúčtování energií a služeb).

Volejte na help linku Člověka v tísni

tel.: 770 600 800 (po–pá 9–17 hod.)


  • Informační leták - help linky 770 600 800


 
 

Odkazy

 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 20.2.2023 / 20.2.2023 | Zveřejnit do: 31.12.2023
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Aktuality
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém