Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Policie varuje před podvodníky v online prostředí

logo, Policie ČR
Policisté se v Královehradeckém kraji v poslední době stále častěji setkávají s případy podvodného jednání, které probíhá zejména v online prostředí, tedy internetu. Podvodníci se za pomoci telefonu i sociálních sítí snaží navázat kontakt s konkrétní občanem a vylákat od něj pod smyšlenými příběhy finanční prostředky. Více informací v tomto článku.
 

 
 

VYLÁKÁNÍ PŘÍSTUPOVÝCH ÚDAJŮ K PLATEBNÍM KARTÁM A INTERNETOVÉMU BANKOVNICTVÍ

Tyto podvody mohou probíhat po telefonu, v SMS zprávách nebo v aplikacích jako WhatsApp, či Messenger, případně může přijít takový požadavek i formou e-mailu. Podvodník se často vydává za zaměstnance bankovní instituce a požaduje přístupové údaje k platebním kartám a internetovému bankovnictví. Pokud je volaný poskytne, následně si převede jeho peníze na jiný účet. 


Policie v tomto případě radí a doporučuje:

  • NEREAGUJTE na pokyny v příchozích zprávách a NEPOSKYTUJTE soukromé informace
  • NENECHTE se přesměrovat na jiné stránky, často k nerozeznání od stránek Vaší banky.
  • NIKOMU nesdělujte kód (bezpečnostní, ověřovací, jednorázový), který Vám přišel nečekaně
  • VŽDY využijte zadání přímé cesty do internetového bankovnictví tak, jak jste zvyklí
  • V PŘÍPADĚ POCHYBNOSTÍ kontaktujete telefonickou linku vaší banky a ověřte si jejich požadavek
  • BANKOVNÍ INSTITUCE po klientech nikdy nepožadují zadávat citlivé informace formou emailových či SMS zpráv 

PODVOD TYPU „AMERICKÝ VOJÁK“

V tomto případě podvodníci těží ze získání důvěry zejména osoby opačného pohlaví pod záminkou společné budoucnosti.  Snaží se zkontaktovat osobu (oběť) přes různé komunikační portály, ať už seznamky, či sociální sítě, mnohdy za využití Google překladače. Ústředním motivem tohoto podvodu, a tedy vymyšleného příběhu, bývá slib společného života, přesun majetku a návnadou pak zlato, peníze či jiné cennosti. Když získá důvěru, požádá o pomoc dostat tyto komodity z nějakého nebezpečného místa typu Afghánistán, Sýrie a dalších států s nestabilním režimem, kde jsou přítomny mezinárodní síly, apod. Podvodník se zpravidla vydává za amerického vojáka, námořníka, právníka, lékaře či úředníka, ale i umělce, kteří jsou zde na misi, mají ušetřené peníze, nebo mají možnost získat třeba dědictví a potřebují nalézt někoho, kdo jim pomůže s vyvedením zmiňovaného bohatství mimo nebezpečnou zemi, případně jim tím pomůže se záchranou života. Následuje příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem, popřípadě příslib na podílu z majetku. Dalším varovným momentem jsou opakující se žádosti o zaslání finančních prostředků. 

Policie v tomto případě radí a doporučuje:

  • BUĎTE OPATRNÍ a nikomu neznámému, natož internetovému příteli, neposílejte žádné finanční prostředky
  • VŽDY v takovýchto případech poproste o názor dalšího člověka, který se na situaci bude dívat nezatížený předešlou romantickou či naléhavou komunikací


PŘI PODEZŘENÍ NA PROTIPRÁVNÍ JEDNÁNÍ UDĚLEJTE DOKUMENTACI (SNÍMKY OBRAZOVKY, ZÁLOHY E-MAILŮ A KOMUNIKACE) A NAHLASTE VŠE NA NEJBLIŽŠÍM ODDĚLENÍ POLICIE ČESKÉ REPUBLIKY NEBO NA TÍSŇOVÉ LINCE 158!


 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 22.3.2021 / 22.3.2021
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Aktuality
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém