Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Podvodných zpráv vydávajících se za Poštu přibývá

grafika, logo České pošty
Na Českou poštu se obrací stále více klientů s tím, že obdrželi podezřelý e-mail nebo sms vydávající se za zprávu státního podniku. Jedná se o tzv. phishingový útok a Česká pošta klienty upozorňuje, ať v případě že žádnou zásilku neočekávají na takové zprávy nereagují, neposkytují žádné údaje či dokonce peníze.
 

 
 

Důležité také je, aby veškeré phishingové útoky přeposílali na e-mailovou adresu spam@cpost.cz.

Útoků v posledních měsících přibývá a množí se také ty, kvůli kterým přicházejí lidé o své peníze. Jen za měsíc listopad 2021 eviduje Česká pošta několik desítek phishingových útoků, nejčastěji se jedná o informaci o tom, že je potřeba zaplatit uvedenou částku, aby mohla být zásilka doručena. Často je u totožných e-mailů měněn adresát, předmět, URL adresy odkazů, aby se daly těžko odchytávat, detekovat a blokovat. Tyto phishingové útoky nechává Pošta prověřovat a následně blokovat. Pokud tedy kdokoliv obdrží falešnou zprávu s hlavičkou nebo logem České pošty, je důležité, aby ji buď zaslal jako přílohu nebo sken obrazovky nebo jednoduše přeposlal na výše uvedenou adresu.

Veškeré falešné zprávy, které Pošta obdrží, zveřejňuje na svých webových stránkách jako varování. Na stejném místě jsou také rady a postupy, jak phishingový útok rozpoznat. Na uvedené webové stránky se lze dostat kliknutím na banner umístěný přímo na hlavní stránce webu nebo jej klienti naleznou zde: https://www.ceskaposta.cz/o-ceske-poste/bezpecnostni-informace

Česká pošta používá v komunikaci s klienty při doručování zásilek („Sledování zásilek“) pouze adresy www.ceskaposta.cz a www.cpost.cz. V textu podvodného mailu je zdánlivě odkaz na stránky České pošty, ale odkaz vede ve skutečnosti jinam. Jednou z dobrých rad je tedy ověření správnosti odkazu v e-mailové zprávě, kdy bez kliknutí na tento odkaz lze skutečné nasměrování odkazu zjistit pouhým najetím myši na text odkazu a vedle ukazatele myši se ukáže adresa.

Česká pošta některé případy řeší také v součinnosti s Policií ČR. V případě, že se klienti stanou obětí finančního podvodu, doporučujeme, aby se sami obrátili na orgány činné v trestním řízení.

 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 10.12.2021 / 10.12.2021
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Aktuality
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém