Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Ohlédnutí za pálením čarodějnic v Kostelecké Lhotě

Pálení čarodějnic v Kostelecké Lhotě
 
 

Ohlédnutí za pálením čarodějnic Na Penaltě

S návratem jara a tepla je tu i jeden z každoročních zvyků a tím je pálení čarodějnic. I když nás všechny po několika dnech pěkného a teplého počasí, stále trápí paní Zima, 30. 4. na fotbalovém hřišti Na Penaltě v Kostelecké Lhotě příjemně svítilo slunce.  A věděli jste, že letos přišlo na Filipojakubskou noc, zvanou také Valpuržina noc, půltisícovka účastníků vybavených teplejším oblečením? Akce začínala v 17:00, pro děti byla připravena  stezka lesem s čarodějnými bytostmi. Plnění úkolů v lese se zúčastnilo 150 spokojených dětí. Zcela jistě si letos odnesly spoustu nových zážitků. S přípravou soutěží pro děti si na výbornou poradily členky Dámského klubu Slavětína. Okolo sedmé hodiny večerní byly vyhlášeny nejhezčí čarodějnice a čarodějové. Odměnění byli nejen vyhodnocení, ale i všichni ostatní převlečení do čarodějnického modelu.  Pro porotu složenou z čarodějnic lesní stezky to nebyl vůbec lehký úkol, protože všechny modely čarodějnic byly opět velmi zdařilé.
Vrchol večera nastal hned po vyhlášení nejlepších čarodějnic, kdy se návštěvníci areálu sešli u hořícího ohně s čarodějnicí v životní velikosti na vrcholu hranice, tradičně zapálené Jardou Malátkem a slavili příchod jara. Starý lidový zvyk uvádí, že se podobně oslavovala plodnost a dobrá úroda. Sama tradice pálení čarodějnic se datuje do dob inkvizice. Tehdy byly na ženy obdařené nevídanými schopnostmi pořádány hony, na jejichž konci čekala čarodějky krutá smrt. Lidé věřili, že se v tuto noc čarodějnice slétají na sabat (sedmý den v týdnu, který je věnován odpočinku), a proto na svoji ochranu začali zapalovat na kopcích ohně. Jako symbol čarodějnic házeli někteří do ohně hadrové panny a košťata a tento zvyk se zachoval i u nás v Kostelecké Lhotě.
Poté se ujala pokračování programu hudební skupina Spektrum a až do pozdních nočních hodin pokračoval mimořádně vydařený večer Na Penaltě. Nemohlo ho zkazit ani chladno, které po slunečném podvečeru přišlo. A tak návštěvníci odcházeli spokojeni a lhotecké spolky TJ Sokol a Dámský klub Slavětína měly příjemný pocit z dobře vykonané práce. Děkujeme všem těm, kteří  se dobrovolně na dobrém průběhu akce  podíleli, i těm, kdo akci podpořili, a v neposlední řadě návštěvníkům, co na čarodějnice přišli a v takovém množství lidí zachovali bezproblémový  průběh akce.
Organizátoři se těší, že za rok 30. 4. přijdou zas v tak hojném počtu.   
                                                                                                                                                          -lfal-

 
 
 
 
 

Kontext

Umístění: Galerie > Fotogalerie > Ohlédnutí za pálením čarodějnic v Kostelecké Lhotě

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém