Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Občanské průkazy-obecné informace

 

 
 

V současnosti lze pořídit OP pouze přímo na OÚ ORP, kde jsou pořizovány a kontrolovány potřebné údaje, včetně pořízení digitální fotografie žadatele. Podklady jsou odesílány elektronicky do Státní tiskárny cenin k vyhotovení OP. Žádost o OP lze podat a vyhotovený občanský průkaz vyzvednout, na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností v rámci České republiky. V případě žádostí a pořizování OP pro nepohyblivé a imobilní občany, zajišťuje pracovnice agendy OP pořizování dat, fotografování i vlastní předání OP dle požadavků občanů buď v místech jejich trvalého pobytu nebo jiných zařízeních, jako jsou domovy důchodců, geriatrická centra apod. v rámci ORP.

Pokud občan souhlasí, je o vyhotovení OP bezplatně informován prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Lhůta pro vydání OP je ze zákona jeden měsíc.  Pokud občan potřebuje nový OP ve zkrácené lhůtě, jsou dvě možnosti, OP vydaný do 5 pracovních dní od podání žádosti o OP /nepočítá se den podání ani víkendy či svátky/, poplatek za tento OP je ve výši Kč 500,-- u občanů starších 15-let, u občanů mladších 15-let je to částka Kč 300,--.  Další možností je vydání OP do druhého dne s tím, že o tento OP si občan může požádat na jakémkoliv ORP, ale vyzvednout si ho musí pouze na Ministerstvu vnitra nebo požádat o tento OP na MV a tam si ho i vyzvednout. Poplatek za vydání OP do druhého dne je u občanů starších 15-ti let Kč 1.000,-- a u občanů mladších 15-let je poplatek Kč 500,--.

Dále lze vydat OP na 1 měsíc, ale to pouze v souvislosti s výkonem volebního práva – u kteréhokoliv ORP za poplatek Kč 100.--.

Bezprostředně po nabytí státního občanství občana ČR lze vydat OP s platností na 3 měsíce u ORP bez poplatku.

V důsledku katastrofy nebo jiné mimořádné události, lze vydat na ORP OP s dobou platnosti 6 měsíců bez poplatku a také vydat OP z důvodu technické závady na zařízení zabezpečující zpracování a přenos dat nebo na výrobní technologii trvající déle než 7 kalendářních dnů, také na OÚ ORP bez poplatku.

  • ilustrační foto, občanský průkaz


 
 
Zodpovídá: Martin Rýdel
Vytvořeno / změněno: 10.6.2020 / 10.6.2020
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém