Kostelec nad Orlicí
Oficiální internetové stránky


Vyhledávání

 

Sociální sítě

  • Facebook
  • Youtube


Cesta: Titulní stránka

 

Kašna

 

 
 

Empírová kašna ve středu náměstí

Uprostřed Palackého náměstí je umístěna kašna, obklopená stromy. Má čtvercový půdorys, obvodní zeď je vysoká   asi 1 m. Kašna pochází z počátku 19. století. V kruhové kamenné kašně o průměru 3 m je vprostřed zasazen sokl, na římse soklu je postavena mísa, na které stojí socha nymfy (socha ženy – alegorie řeky Orlice, bohaté rybami, živící lid a prospívající městu) 1,2 m vysoká. U pravé nohy nymfy je znak města Kostelce nad Orlicí spojený se znakem zárubovským.

Architektura z pískovce je postavena na vyvýšeném základě (asi 0,5 m vysokém) čtvercového půdorysu (5 x 5 m) v rozích jsou čtyřboké sloupky, přístup ke kašně je ze čtyř stupňových schodišť.

Kašna je postavena na sklepeních bývalého pivovaru, která byla odhalena při výkopových pracích na základech. Pivovar byl odstraněn kolem r. 1820.  

Vysvěcení kašny se datuje k  28. 08. 1890.

Restaurování  kašny  proběhlo ve dvou etapách  v letech  2001 a 2002 (RenoArt s.r.o. Dvůr Králové na Labem). Rozsah prací spočíval v očištění kamenných prvků a plastiky od hrubých nečistot, konsolidaci partií kamene zasažených korozí, revizi tmelů, sejmutí nevhodného nátěru modré barvy, vytmelení defektů, hydrofobizaci kamene, nátěru vnitřního bazénu kašny lukoprenovým nátěrem, vodoinstalaci a elektroinstalaci v celkovém nákladu obou etap 439 845 Kč. 

 
Zodpovídá: Ing. Lenka Faltysová
Vytvořeno / změněno: 24.9.2015 / 24.9.2015
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém